Friday, April 25, 2008

More of my Work History "Teaching Math at a Community College"

Just around the turn of the century (yeah, the last one) and up until about 4 years ago I taught mathematics at the local community college. Since it was right across the street from where I live, it was a very handy job. I was, and am still, apalled at the knowledge of math (hell of basic arithmetic) of the students entering college from high school. A good number couldn't perform anything higher than addition, subtraction and multiplication. Forget about division. On numerous occasions I was asked to furnish multiplication tables to my students, and a few were adamant that "no one does math without a calculator so why do I have to learn math? I already know how to use a calculator". What has brought this all to bear was a interaction I had day before yesterday at the local Burger King.

I purchased a burger, fries and a drink at Burger King for $3.58. The counter girl took my $5 and I was digging for my change when I pulled 58 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the 2 quarters a nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two dollars, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried.
Why do I tell you this? Because of the evolution in teaching math since the 1960's when I was in high school and college:

1. Teaching Math In 1960's -- A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit ?

2. Teaching Math In 1970's -- A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

3. Teaching Math In 1980's -- A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

4. Teaching Math In 1990's -- A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

5. Teaching Math In 2000 -- A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok.)

6. Teaching Math In 2008 Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?

No comments: